Bazylika św. Marka w Wenecji           

Oude Kerk

Oude Kerk, Amsterdam
Oude Kerk ("Stary Kościół") – najstarszy kościół parafialny w Amsterdamie, położony w De Wallen, najbardziej znanej dzielnicy czerwonych latarni. Zbudowany został w XIII wieku, poświęcony w 1306 przez biskupa Utrechtu. Kościół był rozbudowywany do połowy XVI wieku, kiedy uzyskał swój ostateczny imponujący wygląd. W 1566 roku otrzymał ośmiokątną dzwonnicę; w 1658 roku kuranty, złożone z 47 dzwonów, odlane w pracowni Francois Hemony; w 1724 roku dodano znakomite, wielkie organy – 8 miechów i 54 złocone piszczałki. Do dzisiaj uchodzą za najlepsze w całej Holandii. Kościół zajmuje powierzchnię 3300 m².

Do roku 1865 w kościele grzebano ludzi. Znajduje się tu 2500 grobów, w których pogrzebano 10 000 mieszkańców Amsterdamu. Wśród nich znajdują się osoby, który zasłynęły w historii Holandii: bohater marynarki Jacob van Heemskerck, Cornelis de Graeff - burmistrz Amsterdamu, Kiliaen van Rensselaer, jeden z założycieli Nowego Amsterdamu na Manhattanie, dzisiaj znanego jako Nowy Jork. Również swoje ostatnie miejsce spoczynku otrzymał tu wieloletni organista tego kościoła (od 1577 lub 1580 do 1621 roku) i słynny kompozytor Jan Pieterszoon Sweelinck.

Przed przejściem na protestantyzm, które dokonało się w roku 1578, Oude Kerk był katolickim kościołem. W kościele widoczne są jeszcze ślady po dawnych dekoracjach. W tym samym roku, Oude Kerk zaczął również pełnić rolę biura matrymonialnego. Używany był także do przechowywania miejskich archiwów.

Rembrandt często uczęszczał do Oude Kerk, a jego dzieci tu zostały ochrzczone. Jest to jedyny budynek w Amsterdamie, który zachował swój oryginalny wygląd od czasów Rembrandta. Żona Rembrandta Saskia van Uylenburg została tu pochowana w roku 1642.

Materiał ten pochodzi ze strony www.pl.wikipedia.org i czeka na zastąpienie nowym i unikatowym tekstem.

Powyższy materiał udestępniony jest na zasadach licencji Creative Commons.

0 komentarzy:

Prześlij komentarz